Jak uchronić się przed konsekwencjami karnymi próbując rozwiązać spór prawny bez znajomości przepisów?

Prowadząc własną działalność gospodarczą, wykonując usługi zdalne czy prowadząc aktywne życie towarzyskie – w każdej sytuacji możemy narazić się na powstanie sporów prawnych, przez które nasze interesy narażone są na szkodę. Nie zawsze jednak ich finał musi trafiać na wokandę sądową. Przy odrobinie dobrej woli obydwu stron konflikty można z powodzeniem rozwiązać pozasądownie, zawierając ugodę, która będzie tego potwierdzeniem.

 

Jesteś pewien swoich racji? Musisz znaleźć poparcie w przepisach

 

Czasami tylko wydaje nam się, że w przypadku konfliktu prawo stoi po naszej stronie. Działając pod wpływem emocji i nie zagłębiając się w treści Kodeksu Cywilnego chcąc zażegnać spór nie potrafimy zachować obiektywności. To, co w takich sytuacjach zdarza się najczęściej to niestety nadszarpnięcie przysługujących nam praw, za które sami możemy ponieść niemałe konsekwencje.

 

Jak uniknąć przekroczenia granic prawa i gdzie szukać pomocy kiedy nasza wiedza w tym zakresie jest niewystarczająca?

 

Najrozsądniejszym krokiem będzie konsultacja z prawnikiem lub radcą. Dziś wielu specjalistów świadczy porady prawne online, dzięki czemu można szybko dowiedzieć się czy planowane działania mogą przyczynić się do pomyślnego dla nas załagodzenia sporu. Prawnik, również ten, z którym współpracujemy zdalnie, może pełnić funkcję mediatora a to najczęściej znajduje finał w pozasądowym rozstrzygnięciu konfliktu na czym od początku nam zależy. Warto pamiętać, że tylko zdrowy rozsądek jest naszym sprzymierzeńcem kiedy walczymy o własne prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *