Podatek od najmu lokalu – jakie przyjmuje formy?

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, z pewnością nie pierwszy raz słyszysz o podatku od najmu lokalu, który musisz odprowadzić do Urzędu Skarbowego od najmu. Osoby prywatnie zamieszkujące mają za to możliwość wyboru, co do formy opodatkowania.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

To pierwsza forma podatku od najmu lokalu. Charakteryzuje się tym, że podstawową formą opodatkowania jest dochód czerpany z najmu. Jest to de facto różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskanego przychodu z najmu w danym roku.

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

To kolejna forma podatku od najmu lokalu. W tym wypadku podstawą opodatkowania jest przychód wynajmującego. Często można to mylić z dochodem, jednak w tym przypadku jedynie kwota przychodu gra rolę. Podatek zatem płaci się od całego otrzymanego przychodu, przez co nie pomniejsza się go o koszty jego uzyskania. Jeżeli wynajmujący wybrał tą formę podatku od najmu zobowiązany jest powiadomić o tym Urząd Skarbowy do dwudziestego dnia miesiąca po tym miesiącu, w których osiągnął pierwszy przychód z najmu. Jeśli tego nie zrobi będzie niestety musiał podlegać pierwszej formie opodatkowania, czyli tej na zasadach ogólnych.

2 Odpowiedzi do “Podatek od najmu lokalu – jakie przyjmuje formy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *