Bycie górnikiem może się opłacać

Każdy z nas wie, jak ciężka jest praca górnicza, jednakże mało kto zastanawia się, dlaczego ten zawód jest aż tak oblegany mimo wielu chorób zawodowych, konieczności pracy po wiele godzin pod ziemią i wielu innych niebezpieczeństw. Odpowiedzią są warunki finansowe!

Przywileje socjalne

Górnik jako osoba pracująca w pocie czoła nad tym, byśmy mogli opalać nasze domy węglem i korzystać z jego dobrodziejstw otrzymuje prawo do specjalnych przywilejów socjalnych. W tej kwestii przywileje górnicze są bardzo szerokie. Przysługuje im na przykład bilety z Karty Górnika. Jest to zwrot kosztów wyjazdu urlopowego dla pracownika górnictwa a także jego rodziny w wysokości do kwoty biletu kolejowego drugiej klasy na odległości do 1200 km. Ponadto rodziny pracujących najciężej pod ziemią górników mogą liczyć na wyprawki szkolne płatne poza obecnie realizowanymi programami rządowymi. Ponadto też wraz ze wzrostem stażu pracy górnika, rośnie dodatek stażowy za pracę pod ziemią.

Dodatkowe okresowe nagrody

Kolejnym przywilejem są okresowo przyznawane wszystkim pracownikom. Najsłynniejsza i najbardziej znana jest naturalnie barbórka, czyli dodatek w wysokości miesięcznego wynagrodzenia a przy okazji otrzymuje z okazji święta górników dzień wolny od pracy. Specjalny dodatek należy się również przy okazji pracy w nocy wykonywanej przez górnika. Szeroki wachlarz świadczeń jest dostępny już od przepracowanego miesiąca.

Z tych powodów zawód górnika cieszy się w naszym kraju aż tak wielkim powodzeniem. Niestety problemy budżetowe publicznych kopalni coraz częściej powodują, iż nie wszyscy są wynagradzani w taki sposób, by w pełni docenić ich ciężką pracę.

2 Odpowiedzi do “Bycie górnikiem może się opłacać”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.