Pierwsza praca - o czym warto wiedzieć?

Pierwsza praca – o czym warto wiedzieć?

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi dziesiątki możliwości do zarobienia dodatkowych pieniędzy.

Jest to czas, w którym wiele młodych osób podejmuje pierwszą w życiu pracę, nie mając pojęcia o podstawowych rodzajach umów, czy obowiązkach pracodawcy- a tych jest wiele. Jak nie dać się oszukać i sprawić, by pierwsza praca była przede wszystkim okazją do zebrania doświadczenia zawodowego?

Zanim zaczniesz

Przed rozpoczęciem pracy warto sprawdzić, czy pracodawca nie wymaga od nas odbycia obowiązkowych szkoleń, czy posiadania dopuszczenia sanitarnego. Najczęściej te wymagania spotyka się w pracy w gastronomii. Kolejnym ważnym elementem jest rozpoznanie się w rodzajach umów, jakie mogą być stosowane przez zakłady pracy. W okresie wakacyjnym pracodawcy najczęściej decydują się na zatrudnianie swoich pracowników na umowę zlecenie, rzadziej na umowę na czas określony. Warto podjąć decyzję, która z umów będzie bardziej zadowalająca i pod tym kątem poszukiwać zatrudnienia.

Kwestia wypowiedzenia

Zakończenie stosunku pracy to często problematyczna kwestia. Dotyczy najczęściej sytuacji, gdy pracownik nie jest zadowolony z przebiegu zatrudnienia i chce zakończyć wykonywanie pracy w danym zakładzie. Wypowiedzenie złożyć można w dowolnej chwili. Aby dokładnie rozpoznać się w budowie tego dokumentu warto sprawdzić wypowiedzenie umowy o pracę wzór, który dopuszczalny jest w przepisach. Najczęściej nie jest to skomplikowana formuła, jednakże dla osób, które nie mają rozpoznania w temacie, może stanowić problematyczną kwestię.

2 Odpowiedzi do “Pierwsza praca – o czym warto wiedzieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *