Separacja czy rozwód?

Separacja czy rozwód?

Dzisiejsze czasy to nie tylko coraz więcej pracy, ale również stresu i coraz większej ilości dodatkowych zajęć angażujących nasz umysł.

Coraz mniej czasu na rodzinę i coraz więcej spraw, które ciążą również na psychice skutkuje tym, iż o wiele częściej dochodzi do kryzysów w małżeństwach. Jednak dzięki popularyzacji instytucji separacji, nie musi już dochodzić tak często do rozwodów. Co zatem wybrać i jakie są konsekwencje?

Separacja formalna i nieformalna

W kwestii separacji można ją zarówno orzec formalnie, przed sądem, jak i zastosować nieformalną, będącą ustnym lub pisemnym oświadczeniem obu stron. Kiedy małżeństwo nie ma dzieci i każde z nich utrzymuje się samo, to separacja bez orzeczenia sądu jest wygodna a także daje nadzieje na powrót do siebie po pewnym czasie. Natomiast w przypadku, kiedy należy uregulować sprawy związane z opieką nad dziećmi i kwestiami utrzymania zarówno potomstwa, jak i małżonków, wtedy zwykle stosuje się orzeczenie separacji przez sąd. Mimo formalnego trwania małżeństwa i możliwości mediacji między małżonkami, uregulowane jest miejsce pobytu dzieci a także zapewnione warunki życiowe, które nie mogą być gorsze od tych dotychczasowych w myśl zasady, że z powodu separacji nie mogą ucierpieć dzieci.

Rozwód

W porównaniu do separacji, największą zaletą rozwodu jest jego nieodwracalność i natychmiastowe ustanie małżeństwa wskutek orzeczenia sądu. Małżonkowie, kiedy to nie widzą szans na porozumienie, po rozwodzie mogą zakładać nowe rodziny i brać kolejny ślub cywilny. Zwykle rozwodowi towarzyszy także podział majątku, więc także ta sprawa jest uregulowana. Kwestia opieki i świadczeń alimentacyjnych w obu przypadkach jest priorytetem.

2 Odpowiedzi do “Separacja czy rozwód?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.