Jak postępować z OC samochodu kiedy polisa dobiega końca

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego podróżującego po naszych drogach zobowiązany jest do wykupienia polisy OC. Nie trzeba dodawać, że najczęściej obowiązek ten dotyczy posiadaczy samochodów, których najwięcej jest na naszych ulicach. Ustawodawca poszedł nawet krok dalej, gdyż w celu zapewnienia ciągłości polis, odnawiają się one automatycznie po zakończeniu poprzedniego okresu. Jak sobie z tym radzić?

Kiedy zakupiłem samochód

W przypadku zakupu samochodu z ważnym ubezpieczeniem OC są dwie drogi. W ciągu miesiąca możemy wypowiedzieć OC i zawrzeć nową polisę na nasze nazwisko i jest to wariant wybierany często przy kończącym się ubezpieczeniu lub w przypadku zakupu auta od osoby o niższych zniżkach aniżeli nasze. Drugą opcją jest natomiast kontynuowanie polisy poprzedniego właściciela, w tym celu zgłaszamy się do ubezpieczyciela i na podstawie naszej historii z UFG zawierany jest aneks do polisy, na którym ubezpieczającym stajemy się my i doliczana jest odpowiednia dopłata w przypadku niższych zniżek lub miejsca zamieszkania, które wedle ubezpieczyciela jest obarczone większym ryzykiem. Nie jest wskazane natomiast zakupowanie auta bez polisy OC lub z nieznaną przeszłością, nowy właściciel może mieć poważne problemy z UFG.

A co w przypadku naszego auta?

Kiedy w naszym pojeździe wychodzi obecne OC, a mamy lepszego dostawcę usług ubezpieczeniowych, to zawsze należy napisać wypowiedzenie umowy OC i przedłożyć je naszemu ubezpieczycielowi. W wielu tak zwanych multiagencjach, które jak sama nazwa wskazuje, zajmują się dostarczaniem ofert licznych towarzystw, można przy zawarciu nowej polisy złożyć od razu wypowiedzenie. Wielu ubezpieczycieli akceptuje obecnie również wypowiedzenia formie mailowej lub udostępniają oni nawet specjalne formularze w serwisie transakcyjnym.

2 Odpowiedzi do “Jak postępować z OC samochodu kiedy polisa dobiega końca”

  1. Tomek

    Ten wzór uchronił mnie przed problemami kiedy kupiłem auto, sprzedający zapewniał o jego nieskazitelnej przeszłości, ale zapytanie w UFG ujawniło problem z polisą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.