Zatrudniam pracownika- co musze wiedzieć?

Sprzyjające warunki gospodarki, a także rosnące zapotrzebowanie na usługi to idealne warunki do rozwoju przedsiębiorstw. Wraz ze wzrostem potrzeb klientów istnieje konieczność poszukiwania dodatkowych rąk do pracy. Coraz więcej mikro i małych firmy decyduje się na zatrudnienie swoich pierwszych pracowników, nie wiedząc do końca z czym wiąże się ten obowiązek. Co więc powinno się wiedzieć na temat procesu rekrutacji, zatrudniania i ewentualnego zwalniania swoich pracowników? Sprawdziliśmy.

Odpowiednia umowa

Każdy pracownik zatrudniany w przedsiębiorstwie musi posiadać odpowiednią umowę. Jej opracowanie warto powierzyć doświadczonemu księgowemu, który obok dostosowania odpowiednich punktów dokumentu zawrze adekwatne wynagrodzenie. Dostępne w polskim prawie pracy umowy to między innymi umowa zlecenie, umowa o pracę, czy umowa o dzieło. Różnią się one nie tylko prawami i obowiązkami dla pracownika, lecz także dla pracodawcy. Umowy o pracę wymagają bowiem odprowadzania do Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u adekwatnych do kwoty zatrudnienia składek.

Ustanie stosunku pracy

Warto także wiedzieć w jakim trybie możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają prawo wystąpić z wnioskiem o ustanie zatrudnienia. Najczęściej na rynku stosuje się rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron lub wypowiedzenie. Wówczas należy pamiętać o określonych okresach wypowiedzenia, które należy dopełnić by zwolnić pracownika zgodnie z prawem. W tej kwestii pomocne okazują się informatory lub pomoc księgowych.

2 Odpowiedzi do “Zatrudniam pracownika- co musze wiedzieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *