Rodzicu, poznaj swoje prawa do zasiłku

Nowonarodzone dziecko to wielka radość dla jego rodziny. To także okazja do skorzystania z przysługujących rodzicom świadczeń. Państwo reguluje bowiem jednorazowe prawo do zasiłku, które może otrzymać każde nowonarodzone dziecko. By ułatwić młodym rodzicom uzyskanie dodatkowego źródła gotówki przygotowaliśmy krótki poradnik. Jak zapewnić sobie pieniądze tuż po narodzinach dziecka?

Świadczenie od państwa

Każde nowonarodzone dziecko podlega prawu do ubiegania się o tak zwane becikowe, czyli jednorazowy zasiłek od państwa. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy są uprawnieni do jego otrzymywania- wniosek o przyznanie świadczenia mogą składać te rodziny, w których dochód netto na osobę nie przekracza 1922 złotych. Ważne jest także, kiedy wniosek wniesiony zostanie do urzędu. Musi być to bowiem nie później, niż na 12 miesięcy od narodzin dziecka. Dokumenty złożone później dyskwalifikują w prawie do becikowego.

Jakie dokumenty są wymagane?

Rodzice ubiegający się o becikowe powinni przygotować takie formularze, jak wniosek o przyznanie zasiłku, odpis aktu urodzenia, a przede wszystkim zaświadczenie od lekarza, które dokumentować będzie datę rozpoczęcia kontroli ciąży przez specjalistę. Becikowe przysługuje bowiem tym matkom, które nie później, niż do 10 tygodnia ciąży zgłosiły się pod opiekę profesjonalisty. Dodatkowymi dokumentami będą dokument tożsamości, a także zaświadczenia o osiąganych przez rodzinę dochodach. W przypadku spełnienia wymaganych kryteriów złożony wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony.

2 Odpowiedzi do “Rodzicu, poznaj swoje prawa do zasiłku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.