Ile zapłacisz za rozwód w Polsce?

W Polsce ciągle obserwuje się wzrost liczby rozwodów. Według statystyk GUS z 2017 roku istnieje wiele czynników takich jak zdrady, kłamstwa, ciężka sytuacja finansowa. Natomiast najczęstszym powodem jest niezgodność charakterów. Rozwód to trudne doświadczenie dla obu stron oraz dzieci. Wiąże się to również z pewnymi wydatkami. Ile kosztuje rozwód?

Wynajęcie prawnika

Często rozwód jest przeprowadzany na żądanie tylko jednej ze stron. W takim przypadku niezbędny jest pełnomocnik (radca prawny lub adwokat). Można też samodzielnie występować w postępowaniu, ale większość z nas nie ma do tego odpowiedniego wykształcenia. Nie zaskoczy nikogo fakt, że nie ma jednej odgórnie ustalonej stawki. Cena za usługi prawnika zależy od konkretnej kancelarii, zawiłości sprawy, możliwości finansowych klienta, a nawet wielkości miasta.

Minimalne koszta, które reguluje Ministerstwo Sprawiedliwości za doświadczonego radcę prawnego lub adwokata to 720 zł. Jednak taka cena to rzadkość. Przeciętnie będą to kwoty około 2-4 tysięcy złotych. Najlepsi w branży mogą zażądać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za rozprawę.

Koszta rozprawy

Wynajęcie pełnomocnika może wydawać się skomplikowane, a kwoty niepewne. Inaczej jest, jeśli chodzi o koszta sądowe. Wraz z pozwem o rozwód należy uiścić opłatę 600 zł. Kwota jest stała i obowiązuje we wszystkich miastach w Polsce. Pieniądze należy wpłacić na konkretny numer konta lub w kasie danego sądu.

W zależności od przebiegu rozprawy dalsze koszta mogą się nieco różnić. Jeśli jedna ze stron przegra rozprawę, to ona musi uiścić wszystkie opłaty. Osoba uznana za winną opłaca zarówno pozew, jak i wezwanie biegłego (jeśli była taka konieczność). Dodatkowo strona przegrana musi zapłacić za pełnomocnika drugiej strony. Nie jest to zawsze cała kwota. Często kończy się na minimum zarządzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W przypadku, kiedy zapadnie wyrok bez orzekania o winie, to pozwany płaci powodowi 150 zł. Natomiast, gdy sąd oddali powództwo, to powód ponosi koszta całego procesu.

Dodatkowe opłaty

Poza wspomnianymi wcześniej opłatami za pełnomocnika, czy pozew rozwodowy, należy spodziewać się również innych kosztów. Ma to miejsce w sytuacji, gdy potrzebna jest opinia biegłego.

Według art. 38 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych: „Art. 38. 1. Opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej. 2. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.”

Dodatkowe opłaty takie jak mediacja, zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem, wywiad z kuratorem środowiskowym, zależą od decyzji stron. 

W przypadku trudnej sytuacji finansowej strona może wnieść do sądu wniosek o zwolnienie z kosztów poniesionych w czasie rozprawy. Wiąże się to z formalnym udowodnieniem takiej sytuacji.

Wszystkie koszta rozwodowe są ściśle zależne od wyboru pełnomocnika oraz przebiegu rozprawy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *