Rozwód a opieka nad dziećmi

Rozwód to traumatyczne przeżycie dla małżonków, ale przede wszystkim dla dzieci, które tracą poczucie bezpieczeństwa związane z posiadaniem pełnej rodziny i możliwością obcowania na co dzień zarówno z mamą jak i z tatą. Jakie są możliwości podzielenia się opieką nad małoletnim po rozwodzie i jakie rozwiązanie wybrać, by emocje malucha ucierpiały jak najmniej?

Kto będzie sprawował opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Jeżeli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w tym względzie, sąd przyzna faktyczną opiekę nad dzieckiem jednemu z nich. W większości przypadków w naszym kraju rozstrzygnięcie sądu przemawia na korzyść kobiety. Oznacza to, że dziecko zamieszka z nią. W żadnym jednak względzie rozwód Katowice nie oznacza automatycznie, że drugi rodzic traci część czy całość władzy rodzicielskiej. Do takiej sytuacji może dojść jedynie w szczególnych przypadkach, kiedy sąd będzie kierował się dobrem dziecka. Szczególnie jeżeli jeden z rodziców nadużywa alkoholu, czy stosował przemoc, władza rodzicielska może być mu zabrana lub ograniczona. W normalnym trybie drugi rodzic ma prawo odwiedzać swoje dziecko i także opiekować się nim w takiej mierze, jak to ustalą ze sobą rodzice lub jak zdecyduje sąd.

Rozwód Katowice – czy opieka naprzemienna jest dobrym rozwiązaniem?

Co prawda dziecko wtedy ma tyle samo kontaktu z każdym z rodziców, jednakże jego świat jest zdecydowanie bardziej nieuporządkowany, na przykład na skutek ciągłego przenoszenia się z jednego miejsca na drugie. Przed podjęciem decyzji o opiece naprzemiennej, należy przede wszystkim uwzględnić dobro dziecka, a jeżeli może wyrazić swoją opinię, zapytać je o zdanie. Warto dodać, że opieka naprzemienna jest możliwa tylko wtedy, kiedy rodzice mieszkają w tym samym mieście między innymi ze względu na realizację obowiązku szkolnego.

Adwokat Katowice rozwód – w czym może pomóc specjalista?

Przede wszystkim adwokat w sprawie rozwodowej jest niezbędną pomocą, kiedy rodzice nie mogą się porozumiem na przykład w kwestii alimentów lub kontaktów z dzieckiem. Niekiedy bywa tak, że rodzic, który nie będzie sprawował faktycznej opieki nie godzi się na wysokość alimentów żądaną przez drugą stronę. Adwokat Katowice rozwód pomoże wtedy zebrać wszystkie niezbędne dokumenty poświadczające wydatki na dziecko i uargumentować wysokość świadczeń w sądzie. Z kolei żądania dotyczące alimentów mogą być także zbyt wysokie. Tutaj także specjalista może okazać się wsparciem.

Niestety często zdarza się, że chociaż sąd ustali częstość kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem, druga strona uniemożliwia lub utrudnia realizowanie tych praw. Wtedy także należy udać się do sądu wraz ze swoim adwokatem dokładnie zaznajomionym ze sprawą. Można także walczyć o swoje prawa, jeżeli przyznano pierwotnie zdecydowanie za mało dni z możliwością kontaktu z dzieckiem czy też nie wyrażono zgody na to, by rodzic zabierał ze sobą dziecko na ferie czy wakacje.

Sądowa batalia pomiędzy dwoma zwaśnionymi rodzicami może być trudna i długotrwała, więc zawsze należy kierować się tylko tym, co korzystne dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.